Weatherbie, Auten lead team to finals

Alex Weatherbie and Jared Auten lead the Osawatomie-Paola boys swim team into uncharted waters (pardon the pun) at the state level, as the team placed themselves in several finals events after Friday’s preliminary rounds in Topeka on February 19, 2010.

WLH0068 Both Weatherbie and Auten will have a chance at two state championships, as they will compete in the Championship Finals of the 50 Yard Freestyle (Weathebie & Auten), the 100 Yard Freestyle (Weatherbie) and the 100 Yard Butterfly (Auten).

In addition, the Osawatomie 200 Yard Medley Relay team of Auten, Daniel Dorsett, Michael Del Valle and Jon Hilliard, along with the 200 Yard Free Relay team of Dorsett, Hilliard, Jesse Prue and Grant Maimer and the 400 Yard Freestyle Relay team of Hilliard, Maimer, Dorsett and Auten all will move on to Saturday’s consolation finals.

Dorsett also qualified for the consolation final of the 100 Yard Backstroke by placing ninth overall in the preliminaries.

"Everyone swam about what you could predict, except Daniel should have been in the finals of his backstroke," said Oz-Pa Head Coach Sarah Dorsett. "I debated whether to swim him in the 200 Free Relay, which is right before his backstroke; I wanted to get that relay at least in the consolation finals for Saturday, and I was hoping Daniel would  then squeak into the backstroke finals. But there was less rest for him than even a regular season meet, and it was too much."

The Paola High School Relay teams did not qualify for Saturday’s events because two members of the teams which qualified for the the events left the team prior to the ILC Championships and the State Championships.

Preliminaries

200 medley relay

Championship finals — 1. Newton (Cameron Spreier, Jonathan Wilks, Ian Clark, Gage Owens), 1:42.87; 2. Aquinas (Andrew Hovorka, Joe Hermsen, Ryan Kelly, Phil Grosdidier), 1:44.51; 3. Kapaun (Zack Reed, Cody Lonergan, Paul Knapp, Ryan Zwick), 1:45.92; 4. Wichita Independent (Ahmad Yassine, Christian Kilgore, Dakota Tallman, Andrew Parker), 1:47.99; 5. Carroll (Joseph Bachman, Ben Karnes, Evan Ernstmann, Breck Schmidt), 1:48.15; 6. Hutchinson (Max Stewart, Robby Fee, Matt McKenna, Eric Mullins), 1:48.80; 7. Great Bend (Kort Cook, Shane Touslee, Ian Sheppard, Austin Habash), 1:49.16; 8. Wichita Trinity (David Berry, Jacob Phillips, Seth Kaye, Jake Wilson), 1:49.72.

Consolation finals — 9. Salina South (Mason Darnell, Luke Trimmell, Wade Burlew, Tyler Grace), 1:52.52; 10. Salina Central (Patrick Klenda, Devin Reese, Mitchell Arpin, Tucker Jennings), 1:53.48; 11. Osawatomie (Daniel Dorsett, Michael DeValle, Jared Auten, Jon Hillard), 1:53.55; 12. Emporia (Jordan Rose, Larkin Bennett, Ryan Schlup, Russell Patterson), 1:54.34; 13. Hayden (Ryan France, Brandon McCaffrey, Alex Hughes, Tyler Haines), 1:55.31; 14. St. James Academy (Luke Deggendorf, Liam Martin, Brendan Martin, Josh Klein), 1:55.63; 15. Coffeyville (Mark Hall, Tyler Childress, AJ Martinez, Jarrett Hayes), 1:57.40; 16. McPherson (Derick Goodson, David Plenert, Kyle Cottrell, Aaron Marshall), 1:58.41.

Paola (Joey Clinton, Patrick Kennedy, Nathan Laudan, Bill Dillenbeck) 18th Place

200 freestyle

Championship finals — 1. Fee, Hutchinson, 1:46.28; 2. Tyler Opheim, Salina South, 1:50.97; 3. Devin Wittmaier, Seaman, 1:52.09; 4. Keiser Witte, Winfield, 1:53.29; 5. Alec Khoury, Carroll, 1:56.47; 6. Sam Horner, Wichita Collegiate, 1:57.58; 7. Michael Haines, Great Bend, 1:58.30; 8. Spencer Shellhammer, Carroll, 1:58.34.

Consolation finals — 9. Ben Rucker, Miege, 1:59.05; 10. Daniel Ecklund, Aquinas, 1:59.80; 11. Bert Hutchison, Carroll, 2:00.66; 12. Matthew Hullings, Kapaun, 2:01.20; 13. Grace, Salina South, 2:02.48; 14. Matt Martin, Salina Central, 2:04.19; 15. Alexander Vulgamore, Carroll, 2:04.82; 16. Pena, KC Turner, 2:04.89.

200 individual medley

Championship finals — 1. Christian Kilgore, Wichita Independent, 1:56.30; 2. Wilks, Newton, 2:03.25; 3. Kurt Weber, Lansing, 2:07.10; 4. Bryce Kampfe, Salina South, 2:08.55; 5. Cook, Great Bend, 2:11.60; 6. Spreier, Newton, 2:12.81; 7. Deggendorf, St. James, 2:15.76; 8. Trimmell, Salina South, 2:16.43.

Consolation finals — 9. Matthew Louis, Kapaun, 2:17.10; 10. Parker, Wichita Independent, 2:17.34; 11. Ryan France, Hayden, 2:18.19; 12. Hovorka, Aquinas, 2:18.28; 13. William McCandless, Wichita Independent, 2:18.92; 14. Knapp, Kapaun, 2:18.98; 15. Ian Rivard, Hutchinson, 2:21.15; 16. Greyson Heckman, Maize South, 2:21.34.

50 freestyle

Championship finals — 1. Michael Jury, Miege, 22.13; 2. Philip Steele, Salina South, 22.33; 3. Alex Weatherbie, Paola, 22.44; 4. Zwick, Kapaun, 22.68; 5. Nathan Allen, Seaman, 22.84; 6. Austin Bullock, Riley County, 23.21; 7. Auten, Osawatomie, 22.33; 8. Owens, Newton, 23.40.

Consolation finals — 9. Hughes, Hayden, 23.45; 10. Taylor Weakly, Topeka West, 23.58; 11. Grosdidier, Aquinas, 23.64; 12. Mullins, Hutchinson, 23.66; 13. Rhys Powell, Wichita Collegiate, 23.69; 14. Hayes, Coffeyville, 23.72; 15. Kaye, Wichita Trinity, 23.76; 16. Ernstmann, Carroll, 23.82.

100 butterfly

Championship finals — 1. Allen, Seaman, 53.45; 2. Opheim, Salina South, 54.76; 3. Berry, Wichita Trinity, 57.21; 4. Auten, Osawatomie, 57.34; 5. Clark, Newton, 57.46; 6. Weber, Lansing, 57.47; 7. Bachman, Carroll, 58.68; 8. Reed, Kapaun, 1:00.16.

Consolation finals — 9. Kelly, Aquinas, 1:00.32; 10. Knapp, Kapaun, 1:00.57; 11. Tallman, Wichita Independent, 1:01.90; 12. Cottrell, McPherson, 1:02.13; 13. Ecklund, Aquinas, 1:02.33; 14. Darnell, Salina South, 1:02.46; 15. Schlup, Emporia, 1:02.73; 16. Cody Persson, McPherson, 1:04.31.

100 freestyle

Championship finals — 1. Steele, Salina South, 48.99; 2. Weatherbie, Paola, 50.12; 3. Zwick, Kapaun, 50.79; 4. Witte, Winfield, 51.31; 5. Powell, Wichita Collegiate, 51.72; 6. Bullock, Riley County, 51.78; 7. Sheppard, Great Bend, 52.04; 8. Hayes, Coffeyville, 52.08.

Consolation finals — 9. Jury, Miege, 52.12; 10. Wilson, Winfield, 52.68; 11. Weakly, Topeka West, 52.95; 12. Mullins, Hutchinson, 53.33; 13. Hughes, Hayden, 53.35; 14. Dallas King, Independence, 53.46; 15. Kade Cook, Hoisington, 53.63; 16. Caleb Brewer, Aquinas, 53.71.

500 freestyle

Championship finals — 1. Fee, Hutchinson, 4:48.77; 2. Wittmaier, Seaman, 5:09.80; 3. Khoury, Carroll, 5:20.50; 4. Ecklund, Aquinas, 5:21.75; 5. Haines, Great Bend, 5:22.25; 6. Horner, Wichita Collegiate, 5:22.55; 7. Grace, Salina South, 5:26.85; 8. Louis, Kapaun, 5:28.67.

Consolation finals — 9. France, Hayden, 5:39.06; 10. Ketter, Hayden, 5:41.07; 11. Martin, Salina Central, 5:41.84; 12. AJ Jost, Newton, 5:46.27; 13. Cottrell, McPherson, 5:50.40; 14. Alex Trumble, Newton, 65:52.66; 15. Gimar, Hutchinson, 5:54.10; 16. Schaefer, Emporia, 5:54.98.

Grant Maimer - 19th Place

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Salina South (Steele, Kampfe, Trimmell, Opheim), 1:32.54; 2. Newton (Owens, Spreier, Clark, Wilks), 1:34.36; 3. Kapaun (Hullings, Tony Baldessari, Stuart, Zwick), 1:35.60; 4. Carroll (Karnes, Trevor Renfro, Hutchison, Breck Schmidt), 1:35.97; 5. Independence (Carl Stinson, Caleb Hogge, Jonathan Hogge, King), 1:35.97; 6. Aquinas (Kelly, Gremillion, Ecklund, Brewer), 1:36.06; 7. Wichita Independent (Parker, McCandless, Phillip Zimmerman, Kilgore), 1:37.23; 8. Wichita Trinity (Kaye, Wilson, Cody Buettgenbach, Jacob Phillips), 1:37.76.

Consolation finals — 9. Winfield (Brent Wilson, Kai McClure, Michael Gutierrez, Keiser Witte), 1:38.13; 10. Miege (Rucker, Rucker, Terrill, Jury), 1:39.03; 11. Seaman (Allen, Wyer, Hern, Wittmaier), 1:39.29; 12. Salina Central (Jennings, Kellen Smutz, Thatcher Keast, Arpin), 1:39.45; 13. St. James (Martin, Martin, Deggendorf, Klein), 1:39.66; 14. Osawatomie (Dorsett, Hillard, Jesse Prue, Grant Maimer), 1:40.00; 15. Wichita Collegiate (Barrett, Taylor Daley, Horner, Powell), 1:40.36; 16. Great Bend (Touslee, Gregg, Prescott, Habash), 1:40.53.

Paola (Dillenbeck, Laudan, Kennedy, Clinton) 23rd Place

100 backstroke

Championship finals — 1. Berry, Wichita Trinity, 56.06; 2. Kampfe, Salina South, 57.82; 3. Cook, Great Bend, 58.30; 4. Spreier, Newton, 59.64; 5. Hovorka, Aquinas, 59.80; 6. Bachman, Carroll, 1:00.38; 7. Reed, Kapaun, 1:00.78; 8. Luke Vanderpool, Kapaun, 1:02.04.

Consolation finals — 9. Dorsett, Osawatomie, 1:02.72; 10. Matt Scheuermann, Newton, 1:03.20; 11. Cook, Hoisington, 1:03.32; 12. Klenda, Salina Central, 1:04.41; 13. Stinson, Independence, 1:04.62; 14. Trent Arion, Carroll, 1:05.57; 15. McKenna, Hutchinson, 1:05.85; 16. Yassine, Wichita Independent, 1:06.17.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Kilgore, Wichita Independent, 58.83; 2. Wilks, Newton, 1:00.20; 3. Clark, Newton, 1:03.37; 4. Karnes, Carroll, 1:07.02; 5. Ryan Didde, Aquinas, 1:07.69; 6. Trimmell, Salina South, 1:08.18; 7. Deggendorf, St. James, 1:08.57; 8. Parker, Wichita Independent, 1:08.69.

Consolation finals — 9. Touslee, Great Bend, 1:08.73; 10. Bennett, Emporia, 1:08.83; 11. Derek McAdoo, El Dorado, 1:08.94; 12. Zimmerman, Wichita Independent, 1:09.08; 13. Joe Hermsen, Aquinas, 1:09.18; 14. Lonergan, Kapaun, 1:09.25; 15. Aaron Cuadra, Emporia, 1:09.34; 16. Colin McMaster, Wichita Independent, 1:09.38.

Patrick Kenney - 22nd Place

400 freestyle relay

Championship finals — 1. Salina South (Steele, Opheim, Grace, Kampfe), 3:24.91; 2. Carroll (Ernstmann, Khoury, Bachman, Shellhammer), 3:32.03; 3. Hutchinson (Mullins, McKenna, Stewart, Fee), 3:32.33; 4. Aquinas (Grosdidier, Brewer, Hovorka, Gremillion), 3:33.47; 5. Wichita Trinity (Berry, Kaye, Wilson, Phillips), 3:35.44; 5. Seaman (Allen, Zach Henderson, Hern, Wittmaier), 3:35.44; 7. Kapaun (Hullings, Louis, Vanderpool, Stuart), 3:37.53; 8. Winfield (McClure, Gutierrez, Witte, Wilson), 3:39.33.

Consolation finals — 9. Great Bend (Sheppard, Haines, Habash, Cook), 3:40.34; 10. Wichita Collegiate (Barrett, Daley, Horner, Powell), 3:41.75; 11. Hayden (McCaffrey, Ketter, Haines, Hughes), 3:41.95; 12. Independence (Hogge, Hogge, Stinson, King), 3:43.74; 13. Newton (Scheuermann, Jost, Blake Slife, Owens), 3:44.15; 14. Osawatomie (Hillard, Maimer, Dorsett, Auten), 3:47.29; 15. Miege (Rucker, Rucker, Terrill, Jury), 3:48.19; 16. Salina Central (Klenda, Jennings, Arpin, Keast), 3:49.59.

Paola (Weatherbie, Dillenbeck, Clinton, Laudan) 17th Place

BOYSSWIMMINGPAGEHEADER
FreeCounter
Miola4SportsButton
Reprintbutton
PurchasePicturesAdVert
BlogIndexButton
GalleryIndexButton
PantherButton
NewsButton
TrojansButton
HomeButton
MessageBoardButton
WildcatsButton
BackButton